پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید. من طه باغبانی 14 ساله از کاشان هستم
زندگی نامه ایت ال.. ابوترابی
نوشته شده در 24 اردیبهشت 1392
ساعت : 11:27
نویسنده : طه باغبانی™
ادامه مطلب........حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرزند حضرت آیه ا… سید عباس ابوترابی در سال ۱۳۳۲ در شهر مقدس قم و در خانواده‌ای اهل تقوا و علم متولد شد. جد پدری ایشان حضرت آیه ا… حاج سید ابوتراب ابوترابی قزوینی شاگرد برجسته میرزا نایینی و عالم و مرجع طراز اول درمیان مردم قزوین بودند. جد مادری ایشان حضرت آیه ا… حاج سید محمد باقر علوی قزوینی از مراجع عظیم الشان قم بودند که با دعوت حضرت آیه ا… العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری (موسس حوزه علمیه قم) از قزوین به قم مشرف گردیده و یکی از ارکان مهم شکل‌گیری حوزه علمیه قم محسوب می‌گردند. ایشان بعد از ارتحال حضرت آیه ا… شیخ عبدالکریم حائری در شمار یکی از مراجع اربعه, عهده‌دار ادارۀ حوزه علمیه گشت بطوریکه حضرت امام خمینی ضمن اینکه از محضر درسشان استفاده می‌نمودند ارتباط بسیار نزدیکی نیز با ایشان داشتند.

سید محمد حسن ابوترابی از دوران کودکی در جوار برادر بزرگوارشان قرار گرفت و در آغازین سال‌های تحصیلات ابتدایی همزمان با حضور سید علی‌اکبر ابوترابی در مدرسه نواب در ایام تابستان به مشهد مقدس عزیمت کرده و در این رفت وآمدها با اساتید برجستۀ برادر از جمله حضرت آیه ا… حاج شیخ مجتبی قزوینی و دیگر دوستان مبارز ایشان آشنا شد. وی در سال ۱۳۴۴به همراه برادر به نجف اشرف مشرف شده و درکنار ادامه تحصیل در مدرسه ایرانی آن دیار, تحصیلات حوزوی را آغاز نمود. در این برهه ضمن آشنایی با چهره‌های سیاسی حوزه علمیه نجف بویژه آشنایی و ارتباط نزدیک با فرزند بزرگوار حضرت امام خمینی شهید حاج آقا مصطفی در جریان فعالیت‌های سیاسی قرار گرفت.

شرکت در درس اخلاق و حکومت اسلامی حضرت امام از او مقلدی ارادتمند و انقلابی ساخت از این‌ رو سید محمد حسن به همراه برادر بزرگوارش ضمن شروع فعالیت‌های ضد رژیم پهلوی, اعلامیه‌های امام خمینی را که در ضرورت دفاع از ملت فلسطین و علیه اسراییل غاصب بود؛ با طرحی ویژه از مرزهای عراق؛ کویت و عربستان عبور داده تا در ایام حج به دست حجاج ازکشورهای مختلف برساند.

وی بعد از حدود ۶ سال همزمان با تحولات سیاسی کشور عراق پس از به قدرت رسیدن حکومت بعثی و تنگناهایی که برای ایرانیان پیش آمد؛ به جنوب لبنان سفرکرد و با شهید بزرگوار دکتر مصطفی چمران ارتباط نزدیک یافت.

سپس برای ادامه تحصیلات به تهران مراجعت کرده و تا سال ۱۳۵۶ در محضر اساتید برجسته حضرات آقایان حاج مجتبی تهرانی؛ تنکابنی؛ فلسفی؛ مجتهدی تحصیلات خود را تا مرتبه خارج فقه و اصول ادامه داد. پس از آن به قم عزیمت نموده و از درس خارج فقه مراجع عظام حضرات آیات حاج شیخ هاشم آملی؛ فاضل لنکرانی و بطور خاص حضرت آیه ا… العظمی بهجت کسب فیض نمود. و ارتباط و مراودات با ایشان تا پایان حیات پربرکت معظم له ادامه یافت ایشان در همان سال و همراه با ازمون سطح عالی حوزه وارد موسسه در راه حق شد و از محضر درس حضرات آیات مصباح یزدی و مظاهری استفاده کرد.

با اوجگیری مبارزات ملت ایران فعالیت‌های سیاسی وی نیزبه شکل خاص در شهرهای قزوین و تهران گسترش یافت و به جهت سخنرانی در مجلس یادبود شهید حاج آقا مصطفی خمینی در شهر قزوین تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. ایشان در همین زمان از نزدیک با شهید آیت ا… دکتر بهشتی آشنا شد که این آشنایی و همکاری در تمامی زمینه ها تا هنگام شهادت دکتر بهشتی ادامه داشت.

حضور موثر در سازماندهی اجتماعات مردمی و راهپیمایی‌های قزوین از جمله فعالیت‌های وی در دوره انقلاب است. تلاش ایشان در جلوگیری از توطئه مقابله ارتش و ملت که ضمن تماس با پاریس و اخذ پیام امام در عدم تعرض به خانواده های نظامی و انتظامی همراه بود؛ باعث شد تا در حمله به پادگان لشکر ۱۶ زرهی قزوین ضمن تسلط بر اوضاع, مدیریت پادگان را به نحوه مطلوب در اختیار بگیرد.

حجه الاسلام سید محمد حسن ابوترابی که پس از پیروزی انقلاب توانسته بود به همراه پرسنل لشکر ۱۶ زرهی آرامش را به کردستان بازگرداند با فرمان حضرت امام به عنوان مسئول عقیدتی ـ سیاسی وزارت دفاع به فعالیت پرداخت و در فضایی بسیار صمیمی در کنار شهیدان بزرگی چون تیمسار فلاحی؛ تیمسار فکوری؛ و دکتر چمران کرارا در سخت‌ترین صحنه‌های جبهه‌های غرب و جنوب کشور شرکت جدی و فعال داشت.

در همین دوره ضمن عزیمت به آلمان در جهت سازماندهی افسران جوان نظامی در حال تحصیل به منظور بازگشت آنان به کشور برای ارایه خدمات مهم علمی, مدیریتی و توسعه فناوری در تسلیحات نظامی کشور تلاش کرد. ارتباط قوی و موثر ایشان با آن جوانان مستعد که ذهنیت مناسبی از ایران بعد از انقلاب نداشتند موجب شد بسیاری از آنان به کشور بازگردند و به خدمت مشغول شوند.

وی سپس با اجازه حضرت امام مجددا برای ادامه تحصیل به قم بازگشت و در مدت اقامت در قم؛ برای دیدار با اعضای اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان به اروپا سفر کرده و با دانشجویان ایرانی جلسات موثری برگزار نمود.

پس از بازگشت پیروزمندانه آزادگان سرافراز از بند اسارت رژیم بعثی و تشکیل ستاد آزادگان در کنار سید ازادگان حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی تلاشی شبانه روزی را به عنوان قائم مقام وقت نماینده مقام معظم رهبری در امور آزادگان مصروف داشت و این تلاش و پیگیری پس از ارتحال برادر برای خدمتگزاری به آزادگان با جدیت ادامه یافت.

ابوترابی در سال ۱۳۷۲ به عنوان نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) برگزیده شد و موقعیت دانشگاه را با بکار بردن حداکثر نیروهای متخصص بومی تثبیت کرد. وی پس از آن بخاطر موفقیت در این جایگاه و بعد از رخداد یک سلسله وقایع پیچیده در فضای فرهنگی ـ سیاسی دانشگاهها؛ به نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران آمد و در آنجا ضمن برقراری ارتباط تنگاتنگ و محبت آمیز بین اساتید و دانشجویان و تشکلهای مختلف دانشجویی که بعضا گرایشات سیاسی متفاوتی داشتند منشا خدماتی شد که به شهادت همگان خدماتی در این مقیاس از اهداف بلند انقلاب فرهنگی و وحدت حوزه و دانشگاه محسوب میشود . وی در همین راستا زمینه ملاقات و دیدار صمیمانه برخی از اساتید, دانشجویان فعال و تشکلهای دانشگاهی را با رهبری معظم انقلاب مهیا می‌نمود.

همچنین در سال ۱۳۷۶با طرحی ابتکاری به تاسیس ستاد عمره دانشگاهیان همت گمارد و زمینه تشرف سالیانه هزاران استاد و دانشجو را به سرزمین وحی فراهم کرد که موجب شکل گیری موجی از فضای معنوی در بدنه دانشگاه‌ها گردید. طرح های مهم موفق و تاثیر گذار فرهنگی همچون برگزاری اولین مراسم اعتکاف دانشگاهی ، تاسیس هیئات و حوزۀ علمیۀ دانشجویی، راه اندازی اردوهای آموزشی و فرهنگی حدود یکهزار نفره کوثر و ایجاد حرکت جهاد علمی برای مناطق محروم در دانشگاه تهران از سایر دستاوردهای حضور ایشان در این مقطع است

در همین دوره و در جریان وقایع تلخ کوی دانشگاه منطقی‌ترین وصادقانه‌ترین حمایت را از قشر فرهیخته دانشگاهی بعمل آورد و علی‌رغم وجود خطرات جدی در شرایط بحرانی درگیری‌های کوی دانشگاه بی‌پروا در جمع دانشجویان حاضر و برای استیفای خواسته‌های مشروع آنها نهایت همت را مصروف کرد و علی‌رغم همه سختی‌های موجود توانست از سویی از فتنه‌انگیزی دست‌های مرموزی که برای این حرکت دانشجویان خواب‌هایی دیده بودند جلوگیری نموده و از سوی دیگر با پیگیری آزادی دانشجویان دستگیر شده با درخواست کتبی از رهبر معظم انقلاب و نظر موافق ایشان نمونه دیگری از مدیریت بحران با صبغۀ اسلامی را به منصۀ ظهور برساند. ایشان پیش از این نیز توانمندی خود را در مدیریت منازعات شکل‌گیری استان قزوین که موجب ایجاد شکاف و بحران گستردۀ اجتماعی شده بود نشان داده بودند.

ایشان پس از یک دهه حضور در مسئولیت نهاد دانشگاه تهران با حکم مقام معظم رهبری به عضویت شورای نمایندگان رهبری در دانشگاهها منصوب گردید که این مسئولیت تاکنون نیز ادامه دارد. ارتباط صمیمانه ایشان با اساتید برجستۀ دانشگاهی بویژه دانشگاه های تهران موجب شده است سال‌ها پس از مسئولیت نهاد دانشگاه تهران کماکان جلسات تفسیر قران کریم گفتگوهای معنوی و معرفتی در کنار طرح مباحث تخصصی حول مسایل روزکشور با اساتید برجسته به صورت مداوم ادامه داشته باشد

حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی از سال ۱۳۷۸ برای سه دورۀ پیاپی ششم. هفتم و هشتم به عنوان منتخب مردم شریف قزوین در مجلس شورای اسلامی برگزیده شد و در طول این ادوار با تشکیل هسته مشورتی از زبده‌ترین اساتید دانشگاه‌ها توانست ضمن عضویت در کمیسیون فرهنگ و آموزش مجلس در نطق‌های قبل از دستور و همچنین مذاکرات صحن علنی با ارئۀ تحلیل‌ها و نطق‌های منطقی و مستدل نقش برجسته‌ای در تصویب قوانین ایفا نماید و این مسئله امری است که مورد اتفاق نظر تمامی نمایندگان ادوار مختلف از هرنوع گرایش فکری و حزبی بوده است.

و با توجه به توان مدیریتی مقبولیت سیاسی اجتماعی, و جایگاه برجسته معنوی که در بین منتخبین مردم داشتند در دوره های هفتم و هشتم به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی انتخاب گردیده و همچنین در این دو دوره به عنوان نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سالانه و برنامه پنج ساله توسعه نقش محوری داشته‌اند. تجربۀ طولانی و مطالعۀ عمیق ایشان در مسائل بودجه و مشکلات اقتصادی کلان کشور موجب شده است برای حل معضلات اقتصادی کشور برنامه‌ای روشن و عزمی محکم داشته باشند.

همچنین در سال ۱۳۸۵ با ارایه پیشنهاد و ایفای نقش محوری در تشکیل مجمع مجالس آسیایی (APA) کوشید و ضمن برگزاری دو کنفرانس بین المللی مجمع مجالس آسیایی در تهران در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ از سوی نمایندگان بیش از ۴۰ پارلمان آسیایی به عنوان رئیس شورای اجرایی مجمع برگزیده شد و در این راستا با اعلام دبیرخانه ثابت در تهران یکی از دستاوردهای مهم بین‌المللی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران را رقم زد. وی سپس در انتخابات اخیر نهمین دوره مجلس شورای اسلامی با رای بالا به عنوان منتخب مردم شریف تهران برگزیده شده و مجددا با رای قاطع منتخبین ملت به عنوان نایب رئیس اول خانه ملت انتخاب گردید ودر کنار ان ریاست هیات تازه تاسیس نظارت بر رفتار نمایندگان را عهده دار شد

وی از سال ۱۳۸۵ در جایگاه امامت جمعه موقت قزوین انجام وظیفه می نماید. همچنین در سال ۱۳۸۵ به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد و در سال ۱۳۸۹ نیز به عنوان عضو شورای مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران منصوب شد. ایشان پس از رحلت پدر بزرگوارشان با حکم مستقیم مقام معظم رهبری تولیت و مدیریت مسجد و, حوزۀ علمیه امام حسین ع تهران راعهده دار گردید و در این پایگاه ضمن ارتباط مداوم با اقشار مختلف مردم , خدمت مستمر به محرومین وجهه ی همت ایشان بوده است

حجه‌الاسلام و المسلمین ابوترابی در سال ۱۳۹۰ با حکم مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی به عضویت هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه منصوب گردیدند. نقش ایشان برای ایجاد تفاهم و توافق بین قوا بر کسی از نخبگان ملت پوشیده نیست نهادینه شدن فرهنگ تعامل سازنده با دولت و سایر ارکان نظام برای پیشرفت امور کشور از اصلی‌ترین دستاوردهای دوره‌های مسوولیت ایشان در مجلس بوده است

مسوولیتهای سابق حجه الاسلام و المسلمین ابوترابی
– مسئول عقیدتی سیاسی وزارت دفاع با نظر حضرت امام (ره)
- نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
- نماینده مردم شریف قزوین در دوره ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی
- نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران
- نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم، هشتم
- نایب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم و هشتم
- عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در انتخابات مجالس هشتم و نهم

مسئولیت‌های فعلی حجه‌الاسلام و المسلمین ابوترابی
– عضو شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها
- نماینده مردم شریف تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی
- نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در دورۀ نهم
- ریاست هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در دوره نهم
- عضو شورای مرکزی جامعه‌ی روحانیت مبارز (۱۳۸۵)
- امامت جمعه موقت قزوین
- رئیس شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی
- عضو شورای عالی حوزه های علمیه استان تهران
- عضو هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه با حکم مقام معظم رهبری (۱۳۹۰)

:: موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->
:: برچسب‌ها: <-TagName->Flash banner maker online